bookcrossing

Tło

Niecodzienne zjawisko, mające na celu zjednoczenie miłośników czytania.

Bookcrossing to  sposób promowania czytelnictwa poprzez bezpłatne przekazywanie książek metodą „podaj dalej”. Pomysł krążących książek narodził się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, za sprawą programisty komputerowego, Rona Hornbakera. Nazwał on tę inicjatywę bookcrossingiem.

Essencja bookcrossingu tkwi w pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych lub na specjalnie wyznaczonych półkach (jak stoliki, regały, gabloty czy biblioteczki plenerowe), aby znalazca mógł je odkryć, przeczytać, a następnie puścić w obieg ponownie. Celem tych działań jest stworzenie swoistej globalnej biblioteki, tworzonej przez czytelników, nieograniczonej instytucjonalnymi ramami, opłatami czy kartami bibliotecznymi.

„Uwolnij książki, dziel się z innymi”

Idea bookcrossingu opiera się na przekonaniu, że literatura powinna być dostępna dla wszystkich. Książki powinny podróżować, przechodzić z rąk do rąk, by zachować swą żywotność i realizować swą misję. Istotne jest, że są one czytane, nie służą jedynie jako ozdoby na półkach. Stają się one powszechnie dostępne, żyjąc i inspirując nas, dostarczając wiedzy, rozrywki i niespodzianek.

Punkty Wędrujących Książek

Mróz.ie Exclusive Tallaght – 8 Belgard Square W, Oldbawn, Dublin 24 Belgard Square W, Oldbawn,, Dublin,

An Lár Dunlavin – Market Square, Beech Hill, Dunlavin, Co. Wicklow, W91 AX26

Mini Biedronka Blessington – Blessington Business Park, Unit 6C Aran Centre, Blessington, Co. Wicklow, W91 RK85

Bake Barn – Unit 6, Rathcoole Shopping Centre, Main St, Rathcoole, Dublin, D24 NH02

Delicious Cafe & Bistro Newbridge (zwanym potocznie przez Polonię w Irlandii „polską restauracją), 9 Charlotte Street, Newbridge, Co. Kildare, W12 XK65

 

0%