Kazimierz Markiewicz – polski artysta, który podbił serca irlandzkiej bohemy.
Wczoraj w Dublinie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy w której mieliśmy zaszczyt uczestniczyć, poświęconej niezwykłej postaci – Kazimierzowi Markiewiczowi znanemu
w Irlandii jako Casimir Markievicz.
Wystawa poświęcona życiu i twórczości artysty w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Kazimierz Markiewicz to postać, która łączy w sobie historię Polski i Irlandii. Artysta, urodzony w Żywotówce na terenach dzisiejszej Ukrainy. Studiował malarstwo w Paryżu, gdzie poznał swoją przyszłą żonę, Konstancję. Wspólnie przenieśli się do Dublina, gdzie Kazimierz miał ogromny wpływ na życie artystyczne miasta. Warto wspomnieć, że to on współtworzył legendarny United Arts Club – instytucję, która działa do dziś.
To, co najbardziej porusza w tej historii, to jego europejski duch – otwartość, ciekawość świata, tolerancja, a przede wszystkim wiara w prawo jednostki i narodu do samostanowienia. Tymi ideałami zaraził także Konstancję Markiewicz, która z czasem zrezygnowała z brytyjskiego paszportu i – dzięki małżeństwu z Kazimierzem – przyjęła polskie obywatelstwo. Tak, Konstancja Markiewicz, znana irlandzka działaczka niepodległościowa, była formalnie obywatelką Polski.
Na wystawie mogliśmy zobaczyć obrazy, dokumenty, fotografie i pamiątki udostępnione m.in. przez dalszą rodzinę artysty z Polski, właścicieli kolekcji z Lissadell House, a także liczne irlandzkie instytucje kulturalne. Podczas wydarzenia padło wiele ciepłych słów pod adresem Kazimierza – jako człowieka o wielkim sercu, artysty pełnego pasji i Europejczyka, który łączył narody.
Członkowie polskiej rodziny Markiewiczów byli głównymi darczyńcami wystawy
i uczestniczyli w jej uroczystym otwarciu.
Bezcenne jest pielęgnowanie pamięci o swoich korzeniach, bo to z nich wyrasta nasza tożsamość. Wzruszające było patrzeć, jak historia jednej rodziny splata się z życiem całych pokoleń.
Wystawa została przygotowana przez prof. Emily Mark-Fitzgerald (University College Dublin) oraz dr Katy Milligan (National College of Art and Design). Organizatorem wydarzenia jest OPW – Office of Public Works oraz Ambasada RP w Dublinie, we współpracy z Irish Polish Society.
Wystawa mogła odbyć się jedynie dzięki hojności prywatnych darczyńców
i instytucji, które włożyły ogromny wkład w jej realizację.
Kolekcja Małgorzaty Marii Małkiewicz, Polska
Kolekcja Tadeusza Małkiewicza, Polska
Kolekcja Muriel i Dermota McAuley
Crawford Art Gallery
Sir Josslyn Gore-Booth
Hugh Lane Gallery
Kolekcja Rodziny Libickich, Polska
Lissadell House
National Gallery of Ireland
National Library of Ireland
Biblioteka Narodowa
National Museum of Ireland
The Model Sligo
OPW – Office of Public Works
The Public Record Office of Northern Ireland
Pamiętajmy, jak silne więzi mogą łączyć Polskę i Irlandię – i jak jeden człowiek może zostawić po sobie ślad w historii.
Post comments (0)