Barwy Kultury

Szymborska w 100

today31/05/2023 1

share close

Wisława Szymborska była jedną z najwybitniejszych poetek swojego pokolenia i jedną z najważniejszych postaci w polskiej literaturze. Dzisiaj, w setną rocznicę jej urodzin, warto uczcić jej niezwykłe życie i wkład w świat literatury. 

Decyzją Senatu RP rok 2023 został ustanowiony Rokiem Wisławy Szymborskiej. Odpowiednią uchwałę przyjęto podczas posiedzenia izby.

W setną rocznicę urodzin W.Szymborskiej, warto przypomnieć sobie jej wspaniałą twórczość i wpływ, jaki miała na polską i światową literaturę. Jej poezja dotykała najważniejszych aspektów naszego istnienia i nadal pozostaje inspiracją dla wielu osób. Jej słowa przypominają nam, że w codziennych drobiazgach możemy odnaleźć piękno i że warto zadawać pytania, szukać odpowiedzi i wciąż być ciekawym świata.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Prowentach koło Kórniku. Jej poezja była niezwykle głęboka, refleksyjna i pełna zrozumienia dla ludzkiego doświadczenia. Często dotykała tematów takich jak miłość, śmierć, czas i kondycja ludzka. Jej słowa potrafiły zmusić czytelnika do zastanowienia się nad istotą życia i naszych relacji z innymi ludźmi. 

Prace Szymborskiej były wielokrotnie nagradzane i doceniane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień, w tym Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku. Jej wiersze zostały przetłumaczone na wiele języków, dzięki czemu jej słowa dotarły do czytelników na całym świecie. Potrafiła bawić się słowami i ukazywać świat w sposób, który zachwycał czytelników. 

Wisława Szymborska była także wybitną eseistką. Jej eseje były inteligentne, pełne erudycji i ostrego spojrzenia na rzeczywistość. Angażowała się w sprawy społeczne i polityczne, a jej głos był zawsze rozważny i mądry. 

W Museum of Literature Ireland, 28 maja 2023 o godzinie 12:00, odbyło się specjalne spotkanie poświęcone twórczości Wisławy Szymborskiej, z okazji setnej rocznicy jej urodzin. Było to wyjątkowe wydarzenie, które miało na celu uhonorowanie i zgłębienie jej literackiego dorobku. 

Spotkanie było zorganizowane w duchu uznania dla polskiej noblistki i jej wpływu na światową poezję. Była to okazja do dyskusji na temat ważności jej poezji, jej tematów, stylu i sposobu myślenia. Spotkanie miało na celu zarówno upamiętnienie Szymborskiej, jak i zachęcenie do refleksji nad jej twórczością oraz jej oddziaływaniem na czytelników na całym świecie. 

W trakcie tego wyjątkowego spotkania zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wykładów, prezentacji oraz czytań i interpretacji wierszy Wisławy Szymborskiej.

źródło zdjęcia Polish Embassy Dublin

Muzeum Literatury Irlandii, jako miejsce dedykowane kulturze i sztuce, było idealnym miejscem do organizacji tego spotkania. Wydarzenie miało charakter interdyscyplinarny, a zarazem skoncentrowany na wartościach literatury i poezji, które są głównym dziedzictwem Wisławy Szymborskiej. 

Niedzielne spotkanie poświęcone Wisławie Szymborskiej było wyjątkową okazją, aby zanurzyć się w jej poezji i podzielić się z innymi miłośnikami literatury doświadczeniami i refleksjami na temat jej wpływu na nasze życie i myślenie. Podczas tego spotkania wystąpili również tacy poeci jak Jessica Traynor i Harry Clifton oraz Michał Rusinek.

Michał Rusinek jest cenionym polskim pisarzem, wykładowcą akademickim i tłumaczem. Posiada szerokie kompetencje literackie, obejmujące dziedziny takie jak poezja, proza, eseistyka, a także przekłady. Znany jest przede wszystkim jako sekretarz i biograf noblistki, Wisławy Szymborskiej, a jego prace często ukazują głębokie zrozumienie i szacunek dla polskiej literatury i kultury.

Jego twórczość charakteryzuje się subtelnością, głębią i niepowtarzalnym stylem, który łączy w sobie elementy humoru, refleksji i błyskotliwości. Oprócz pisania, Rusinek jest aktywnym uczestnikiem świata akademickiego, pracuje jako profesor literatury na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Rusinek jest również znanym tłumaczem. Jego przekłady prac literackich z języka angielskiego na polski zdobyły uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków. Jego wkład w polską literaturę i kulturę jest nieoceniony, a prace nadal wpływają na pokolenia czytelników.

To spotkanie było jednym z wielu wydarzeń, które wciąż odbywają się na całym świecie, aby uczcić setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej i uczcić jej wyjątkowe dziedzictwo.

Niech ten rok będzie czasem, w którym możemy wspólnie oddać hołd tej niezwykłej poetce i odkryć, jak jej słowa nadal inspirują i dotykają serc czytelników na całym świecie.

 

-MAB

 

BIBLIOGRAFIA:

Written by: Robert

Oceń

Similar posts

Barwy Kultury

Wybierz się na spacer po Dublinie

Jeśli jesteś zapalonym odkrywcą, który lubi odkrywać tajemnice miasta, dołącz na fascynującą pieszą wycieczkę po Dublinie - 10 czerwca 2023 organizowaną przez polską bibliotekę w Dublinie BIBLARY w ramach III Festiwalu O’Czytani. Podczas tej 4-godzinnej przygody nie tylko zanurzysz się w tętniących życiem ulicach stolicy, ale także znajdziesz odpowiedzi na […]

today24/05/2023 1

Barwy Kultury

Ksiażki świata, czyli Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej

21 maja obchodziliśmy jak co roku Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej, który celebrowany jest na całym globie. To szczególny dzień, który podkreśla i promuje znaczenie różnorodności kulturowej, a w szczególności bogactwo, jakie niesie ze sobą literatura z różnych regionów świata. Książki stanowią bramy do nieznanych krain, zapewniając nam możliwość poznania różnych […]

today22/05/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%