Barwy Kultury

Szymborska w 100

today31/05/2023 1

share close

Wisława Szymborska była jedną z najwybitniejszych poetek swojego pokolenia i jedną z najważniejszych postaci w polskiej literaturze. Dzisiaj, w setną rocznicę jej urodzin, warto uczcić jej niezwykłe życie i wkład w świat literatury. 

Decyzją Senatu RP rok 2023 został ustanowiony Rokiem Wisławy Szymborskiej. Odpowiednią uchwałę przyjęto podczas posiedzenia izby.

W setną rocznicę urodzin W.Szymborskiej, warto przypomnieć sobie jej wspaniałą twórczość i wpływ, jaki miała na polską i światową literaturę. Jej poezja dotykała najważniejszych aspektów naszego istnienia i nadal pozostaje inspiracją dla wielu osób. Jej słowa przypominają nam, że w codziennych drobiazgach możemy odnaleźć piękno i że warto zadawać pytania, szukać odpowiedzi i wciąż być ciekawym świata.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Prowentach koło Kórniku. Jej poezja była niezwykle głęboka, refleksyjna i pełna zrozumienia dla ludzkiego doświadczenia. Często dotykała tematów takich jak miłość, śmierć, czas i kondycja ludzka. Jej słowa potrafiły zmusić czytelnika do zastanowienia się nad istotą życia i naszych relacji z innymi ludźmi. 

Prace Szymborskiej były wielokrotnie nagradzane i doceniane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień, w tym Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku. Jej wiersze zostały przetłumaczone na wiele języków, dzięki czemu jej słowa dotarły do czytelników na całym świecie. Potrafiła bawić się słowami i ukazywać świat w sposób, który zachwycał czytelników. 

Wisława Szymborska była także wybitną eseistką. Jej eseje były inteligentne, pełne erudycji i ostrego spojrzenia na rzeczywistość. Angażowała się w sprawy społeczne i polityczne, a jej głos był zawsze rozważny i mądry. 

W Museum of Literature Ireland, 28 maja 2023 o godzinie 12:00, odbyło się specjalne spotkanie poświęcone twórczości Wisławy Szymborskiej, z okazji setnej rocznicy jej urodzin. Było to wyjątkowe wydarzenie, które miało na celu uhonorowanie i zgłębienie jej literackiego dorobku. 

Spotkanie było zorganizowane w duchu uznania dla polskiej noblistki i jej wpływu na światową poezję. Była to okazja do dyskusji na temat ważności jej poezji, jej tematów, stylu i sposobu myślenia. Spotkanie miało na celu zarówno upamiętnienie Szymborskiej, jak i zachęcenie do refleksji nad jej twórczością oraz jej oddziaływaniem na czytelników na całym świecie. 

W trakcie tego wyjątkowego spotkania zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wykładów, prezentacji oraz czytań i interpretacji wierszy Wisławy Szymborskiej.

źródło zdjęcia Polish Embassy Dublin

Muzeum Literatury Irlandii, jako miejsce dedykowane kulturze i sztuce, było idealnym miejscem do organizacji tego spotkania. Wydarzenie miało charakter interdyscyplinarny, a zarazem skoncentrowany na wartościach literatury i poezji, które są głównym dziedzictwem Wisławy Szymborskiej. 

Niedzielne spotkanie poświęcone Wisławie Szymborskiej było wyjątkową okazją, aby zanurzyć się w jej poezji i podzielić się z innymi miłośnikami literatury doświadczeniami i refleksjami na temat jej wpływu na nasze życie i myślenie. Podczas tego spotkania wystąpili również tacy poeci jak Jessica Traynor i Harry Clifton oraz Michał Rusinek.

Michał Rusinek jest cenionym polskim pisarzem, wykładowcą akademickim i tłumaczem. Posiada szerokie kompetencje literackie, obejmujące dziedziny takie jak poezja, proza, eseistyka, a także przekłady. Znany jest przede wszystkim jako sekretarz i biograf noblistki, Wisławy Szymborskiej, a jego prace często ukazują głębokie zrozumienie i szacunek dla polskiej literatury i kultury.

Jego twórczość charakteryzuje się subtelnością, głębią i niepowtarzalnym stylem, który łączy w sobie elementy humoru, refleksji i błyskotliwości. Oprócz pisania, Rusinek jest aktywnym uczestnikiem świata akademickiego, pracuje jako profesor literatury na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Rusinek jest również znanym tłumaczem. Jego przekłady prac literackich z języka angielskiego na polski zdobyły uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków. Jego wkład w polską literaturę i kulturę jest nieoceniony, a prace nadal wpływają na pokolenia czytelników.

To spotkanie było jednym z wielu wydarzeń, które wciąż odbywają się na całym świecie, aby uczcić setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej i uczcić jej wyjątkowe dziedzictwo.

Niech ten rok będzie czasem, w którym możemy wspólnie oddać hołd tej niezwykłej poetce i odkryć, jak jej słowa nadal inspirują i dotykają serc czytelników na całym świecie.

 

-MAB

 

BIBLIOGRAFIA:

Written by: Robert

Oceń

Similar posts

Barwy Kultury

Wybierz się na spacer po Dublinie

Jeśli jesteś zapalonym odkrywcą, który lubi odkrywać tajemnice miasta, dołącz na fascynującą pieszą wycieczkę po Dublinie - 10 czerwca 2023 organizowaną przez polską bibliotekę w Dublinie BIBLARY w ramach III Festiwalu O’Czytani. Podczas tej 4-godzinnej przygody nie tylko zanurzysz się w tętniących życiem ulicach stolicy, ale także znajdziesz odpowiedzi na […]

today24/05/2023 11

Barwy Kultury

Ksiażki świata, czyli Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej

21 maja obchodziliśmy jak co roku Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej, który celebrowany jest na całym globie. To szczególny dzień, który podkreśla i promuje znaczenie różnorodności kulturowej, a w szczególności bogactwo, jakie niesie ze sobą literatura z różnych regionów świata. Książki stanowią bramy do nieznanych krain, zapewniając nam możliwość poznania różnych […]

today22/05/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%