Echokultura

Rage Against the Machine: Koniec epoki, rewolucja trwa nadal.

today14/01/2024 23

Background
share close

R.AT.M

Pochodzący z Los Angeles, Kalifornia, Rage Against the Machine pojawił się na scenie rockowej w 1991 roku, w którym znaleźli się charyzmatyczny wokalista Zack de la Rocha (urodzony 12 stycznia 1970 roku w Long Beach, Kalifornia), wszechstronny basista i wokalista wspierający Tim Commerford (urodzony 26 lutego 1968 roku w Irvine, Kalifornia), mocno eksperymentujacy i wprowadzający nowe brzmienia gitarzysta Tom Morello (urodzony 30 maja 1964 roku w Harlemie, Nowy Jork) oraz perkusista Brad Wilk (urodzony 5 września 1968 roku w Portland, Oregon).

Początki zespołu sięgają pozostałości po hardcore’owej grupie Toma Morello, Lock Up. Morello połączył siły z Zackiem i Timem, a wraz z Bradem stworzyli nową jednostkę muzyczną, ochrzczoną nazwą zainspirowaną jedną z najwcześniejszych kompozycji Zacka z czasów jego grania w zespole Inside Out.

W dążeniu do rewolucji systemu, Rage Against the Machine podpisał kontrakt z wytwórnią Sony Epic Records. Ich debiutancki album z 1992 roku, zatytułowany adekwatnie
“Rage Against The Machine”, stał się sensacją grassrootsową, krążąc intensywnie zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w całej Europie

Polityczny aktywizm i przekonania członków Rage Against the Machine często prowadziły ich do konfliktów z różnymi instytucjami a takze we wnatrz zespolu co bylo powodem opuszczenia przez Zacka zespołu na miesiac przed wydaniem płyty Renegades (18.10.2000)
Niedługo po tym wydarzeniu zespół ogłosił zakończenie działalności. Na zgliszczach R.A.T.M powstało w późniejszym czasie Audioslave z Chrisem Cornellem na wokalu.

“Killing In The Name” pozostaje jedynym singlem Rage Against the Machine na szczycie brytyjskich list przebojów, podczas gdy zespół osiągnął także kolejny przebój w Top 10 i cztery kolejne pozycje w Top 40. Przez 20 lat działalności scenicznej zespół nie wydał nowej muzyki od albumu “Renegades” z 2000 roku

https://www.youtube.com/watch?v=bWXazVhlyxQ

W roku 2007 nastąpiła reaktywacja zespołu i od tego czasu kwartet w oryginalnym składzie koncertował regularnie.

Przeboje takie jak “Bulls On Parade”, “Sleep Now In The Fire”, “Bullet In The Head” oraz świąteczny numer 1 w Wielkiej Brytanii, “Killing In The Name”, pojawiły się ponownie 16 lat po ich pierwotnym wydaniu, aby dać nauczkę Simonowi Cowellowi i zdobyć szczytowej pozycji przed zwycięzcą X Factor, Joe McElderry, w 2009 roku.

Zwieńczeniem niesamowitego talentu składu R.A.T.M było w roku 2023 wprowadzenie go do Rock and Roll Hall of Fame.

Koniec pewnej epoki i zakończenie ważnego rozdziału w historii muzyki.

Oświadczenie Brada Wilka.

W poście na Instagramie perkusista zespołu, Brad Wilk, oficjalnie ogłosił koniec koncertów na żywo. Fragment Oświadczenia:

“Rozumiemy, że wielu z was czekało na nowe daty odwołanych koncertów RATM. Nie chcemy dłużej podtrzymywać nadziei. Chcemy was poinformować, że RATM (Tim, Zack, Tom i ja) już nie będzie koncertować ani występować na żywo.

“Przepraszamy tych z was, którzy oczekiwali tego wydarzenia. Naprawdę żałujemy…”

Rewolucja trwa, ogień płonie….

Wraz z tym komunikatem zakończył się bardzo ważny etap w historii muzyki, takich gatunków jak rock, hard, rock, punk czy funk. Ogromna strata dla całego przemysłu muzycznego i wielu ludzi dla których R.A.T.M było i na zawsze zostanie głosem ludzi w walce o swoje miejsce w pędzącym świecie pełnym korporacyjnego wyzysku. Każdy z muzyków poszedł swoją drogą jednak rewolucja trwa dalej a ogień podłożony przez Zacka, Toma, Brada oraz Tima będzie przez bardzo długo płonął i ogrzewał serca młodych walczących z niesprawiedliwością ludzi.

10/10
Mariusz Dujka

autor zdjęcia: Scarlett Martin

Written by: admin3542

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%